Dzięki programu Erasmus+ Unii Europejskiej nasza młodzież ma szansę stać się uczestnikami międzynarodowych projektów wymiany młodzieży. Podstawą tych projektów jest kształcenie pozaformalne, dzięki któremu uczestniki zdobywają nową wiedzę, umiejętności i doświadczenia poza edukacją szkolną.
Miałem szczęście zostać
członkiem projektu „Our art our vision” (līg.nr.
2019-3-PL01-KA105-078002), który był organizowany przez młodzież z trzech
krajów i odbywał się w Polsce od 4 do 11 Stycznia. Inicjatorem projektu była
polska organizacja „Akademia Młodzieży – fundacja podmiotowego wsparcia”, partnerami
z Litwy byli „Šalčininkų Stanislavo Moniškos menų mokykla”, a ja razem z
moimi kolegami reprezentowaliśmy organizację publiczną „Jaunatnes Čemodāns”
z Rezekne. («Młodzieżowa Waliska»)
Projekt odbywał w Poroninie, było to nasze miejsce zamieszkania i pracy. Zapierający dech w piersiach widok na góry i lasy otwierające się zewsząd, niestety śniegu było mało, ale pogoda nam się poszczęściła - było spokojnie i świeżo.
Za pomocą nieformalnych metod edukacji rozwinęliśmy nasze zdolności twórcze: wymyśliliśmy scenariusz do teledysku, którego ideą było zwracanie mniejszej uwagi na sieci społecznościowe, a więcej na siebie; uczestniczyliśmy w produkcji tańca, skomponowaliśmy słowa piosenki, nakręciliśmy teledysk, nauczyliśmy się podstaw fotografii. Dla mnie, podobnie jak dla wielu uczestników tego projektu, bardzo ważne było zrozumienie, jak płynnie mogę porozumiewać się po polsku z moimi rówieśnikami z Polski. Była też komunikacja w języku angielskim. Szczególną wdzięczność pragnę wyrazić nauczycielom języka polskiego z Państwowego Gimnazjum Polskiego w Rezekne - udało nam się doskonale porozumieć po polsku! Naszą teoretyczną wiedzę z zakresu geografii Polski poszerzyliśmy w praktyce: malownicze Tatry rozciągały się tuż za oknem naszego pensjonatu! Prawie wszyscy łotewscy uczestnicy byli po raz pierwszy w górach, poczuli wysokość gór, wspięli się na szczyt Bukowiny Tatrzańskiej, z której otwierał się niesamowity widok na górskie okolice południowej Polski. Widok gór na kolorowej ilustracji to jedno, a zupełnie inne emocje, gdy sam stoisz na szczycie tej góry.
Podczas projektu lepiej poznaliśmy kulturę i tradycje Polski i Litwy, wspólnie stworzyliśmy teledysk https://www.youtube.com/watch?v=_b9ujHvcHN8, zaprzyjaźniliśmy się, nauczyliśmy się lepiej czuć i rozumieć , nabyte umiejętności pracy zespołowej.
Szczególną wdzięczność pragnę wyrazić wszystkim liderom polskiej organizacji, gdyż polska młodzież była bardzo uprzejma, taktowna, życzliwa i zaangażowana w pracę. Dzięki za to całemu polskiemu zespołowi!
Po powrocie do domu
podsumowaliśmy wyniki, wypełniliśmy ankietę, podzieliliśmy się wrażeniami z
przyjaciółmi i kolegami z klasy. Ten artykuł to moje pierwsze doświadczenie.
Chciałbym, żeby było więcej takich projektów i żeby młodzi ludzie aktywniej
uczestniczyli w tak pożytecznych wydarzeniach! Bardzo dziękujemy za tę
możliwość!
Margarita Semeńaka,
uczestnica wymiany młodzieżowej w Polsce „Our art our vision”.
"Šis projekts tika finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija [paziņojums] atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu."
Комментариев нет:
Отправить комментарий